Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Prior Lake High School Laker Speech Tournament - Event results

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Daniel Van KeulenMarshall
2Lynh TranPrior Lake
3Claire ShinnersBenilde-St. Margaret
4Jenna YangSartell
5Ava ChanceDeLaSalle High School
6Miah SandvikWayzata
Fin.Shreya ChandaWayzata

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Ben LarsonBenilde-St. Margaret
2Brynn SauerROCORI High SChool
3Sanjana MuralidharaWayzata
4Tyler SchmaltzPrior Lake
5Michael UnderwoodDeLaSalle High School
6Makenzie JordanBenilde-St. Margaret
Fin.Samuel MishlerDeLaSalle High School

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Allie LamoteMarshall
2Alivia HallPrior Lake
3Mariana OaxacaMarshall
4Alexa AmundsonMarshall
5Megan FritzOrono
6Isaiah SchroederMarshall
Fin.Zoe WelnetzWhite Bear Lake High School

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Katie Glaser and Matt BaerPrior Lake
2Daniel Van Keulen and Nacho LariosMarshall
3Carolyn Fritz and Oscar Edwards-HughesOrono
4Marisa Schwab and William HallockPark
5Isaiah Schroeder and Jack PedersenMarshall
6Brooke Eibensteiner and Hannah HackenmuellerSartell
Fin.Bennett Hill and Jack HackenmuellerSartell

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Rashmi AcharyaEden Prairie
2Tage WrageMankato East
3Carolyn FritzOrono
4Amanda BranumPark
5Grace ZarboPark
6Grace LarsonWayzata
Fin.Alisha ZhuWayzata

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Elsa SnowbeckHighland Park
2Henry BirdBenilde-St. Margaret
3Pranay SomayajulaMounds Park Academy
4Christa KellySo. St. Paul
5Kylie KarskyPrior Lake
6Garret HollihanMounds Park Academy
Fin.Akshara DevanathanPrior Lake

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Nandini AvulaMounds View
2Sophie HermannBenilde-St. Margaret
3Ronan BrewBenilde-St. Margaret
4Jaime PedregonPrior Lake
5Anna ZollarPrior Lake
6Divya PeriakaruppanWayzata
Fin.Kayli ElvinPrior Lake

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Pedro OchoaBenilde-St. Margaret
2Thressa SchultzPrior Lake
3Grace PüstPark
4Alex HolenROCORI High SChool
5Claire WagnerWhite Bear Lake High School
6Laine BottemillerPrior Lake
Fin.Nacho LariosMarshall

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Jenna ZeugMarshall
2Preethi KumarPrior Lake
3Emily SuMounds View
4Angela MolitorROCORI High SChool
5Hannah ClinkOrono
6Aditi PatilWayzata
Fin.Ashtyn EbenMarshall

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Aarohi ShahWayzata
2Samantha NewstromWayzata
3Kailyn PedersenBenilde-St. Margaret
4Maddie MarusichBenilde-St. Margaret
5Drashti WaghaniWayzata
6Sagal DaadWayzata
Fin.Sarah DysthePrior Lake

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Mariana OaxacaMarshall
2Lynh TranPrior Lake
3Taylor HummelsundWestonka Speech Team
4Kayla FarreyBenilde-St. Margaret
5Zainab RizviEden Prairie
6Merrick GormleyWestonka Speech Team
Fin.Joy AdaneneBloomington

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Program Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Allie LamoteMarshall
2Neyonte ClarkEden Prairie
3Liza VinyonMounds View
4Emma KoltesOrono
5Kaltun WarsameBloomington
6Jaitri JoshiWayzata
Fin.Olivia HigginsBloomington
Fin.Johan Dominguez-LopezBenilde-St. Margaret

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Alexa AmundsonMarshall
2Breah BanksBenilde-St. Margaret
3Allie LamoteMarshall
4Cassie JurgensonHutchinson
5Kailyn PedersenBenilde-St. Margaret
6Ben RaglandBenilde-St. Margaret
Fin.Maitland LuksanBenilde-St. Margaret

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Signe ChristensenMarshall
2Carly WalkowiakPrior Lake
3Nabiha AminWayzata
4Elsa BlackMarshall
5Amelia GaillouxEden Prairie
6Paige BensonPrior Lake
Fin.Grace PrchalWestonka Speech Team

Click here to return to the main Prior Lake High School Laker Speech Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
Of course I still love you!