Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Martin Bison Tierneyment (Dwenger Novice) - Event results

Click here to return to the main Martin Bison Tierneyment (Dwenger Novice) page

Broadcasting

PlaceCompetitor(s)Team
1Mason TaylorWayne High School
2Duhan ErogluHomestead
3Sophia BartonCanterbury
4Courtney RobertsCentral Noble High School
5Ava HighNorthrop
6Maria TanCanterbury
Fin.Cori CarterWayne High School
Fin.Ja'Nila Fitts-SewellWayne High School

Click here to return to the main Martin Bison Tierneyment (Dwenger Novice) page

Congress

PlaceCompetitor(s)Team
1Carter GeorgeCanterbury
2Fatima AlshaibaniSouth Side
3Liam RowBishop Dwenger
4Madeline HildrethCanterbury
5Carly LaneSouth Side
6Sophia HornSouth Side

Click here to return to the main Martin Bison Tierneyment (Dwenger Novice) page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Gabe MacknickAngola High School
2Elizabeth LichtsinnWayne High School
3Collin Conrad Angola High School
4Daniyal MirzaPark Tudor Speech
5Quinn Hornbacher Angola High School
6Molly BrehmWayne High School
Fin.Anna KochBishop Dwenger
Fin.Zane Davidson Angola High School
Fin.Gavin BoweCanterbury
Fin.Diana ValenciaNorthrop
Fin.Amelia AnglinCentral Noble High School

Click here to return to the main Martin Bison Tierneyment (Dwenger Novice) page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Chris SmithNorthrop
2Lucas ValcarcelCanterbury
3Kaitlyn MoinetteNorthrop
4Grace MastCentral Noble High School

Click here to return to the main Martin Bison Tierneyment (Dwenger Novice) page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Lena Alt and Olivia RousselCanterbury
2Alyssa Nolan and Tina GaoNorthrop
3Carson Tanner and Ethan Teel Canterbury
4Adrian Reagan and Olivia SandsNorthrop

Click here to return to the main Martin Bison Tierneyment (Dwenger Novice) page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Sophia BartonCanterbury
2Jonah RenfrowBishop Dwenger
2Yujie LiCanterbury

Click here to return to the main Martin Bison Tierneyment (Dwenger Novice) page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Martin MbuguahSouth Side
2Nile AdhamiCanterbury
3Niki BabuCanterbury
4Luke PassinoBishop Dwenger
4Sage SarrazineNorthrop
6Jonah RenfrowBishop Dwenger
Fin.Aristotle KaiserAngola High School
Fin.Ava HighNorthrop

Click here to return to the main Martin Bison Tierneyment (Dwenger Novice) page

Improvisational Duo

PlaceCompetitor(s)Team
1Jonah Renfrow and Korinne EllertBishop Dwenger
2Kaitlyn Moinette and Michael TruongNorthrop
3MaTaya Winston and Savannah AdkinsNorthrop
4Alexander Harper and Jacob BrownNorthrop
5Asa Nevels and Ashley RutledgeNorthrop

Click here to return to the main Martin Bison Tierneyment (Dwenger Novice) page

Informative

PlaceCompetitor(s)Team
1Sage SarrazineNorthrop

Click here to return to the main Martin Bison Tierneyment (Dwenger Novice) page

International Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Luke PassinoBishop Dwenger

Click here to return to the main Martin Bison Tierneyment (Dwenger Novice) page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Nithin KrishnanCanterbury
2Jade ThomasPark Tudor Speech
3Mason TaylorWayne High School
4Rasha DahabCanterbury
5Owen DarlandCentral Noble High School
5Savannah AdkinsNorthrop
5Asa NevelsNorthrop
Fin.MaTaya WinstonNorthrop
Fin.Madison MannsCentral Noble High School

Click here to return to the main Martin Bison Tierneyment (Dwenger Novice) page

Original Performance (Single/Duo)

PlaceCompetitor(s)Team
1Morgan WalterAngola High School
2Edith TuckerCentral Noble High School
3Olivia SandsNorthrop

Click here to return to the main Martin Bison Tierneyment (Dwenger Novice) page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Zawadi KigamwaPark Tudor Speech
1Aliyah ArmstrongWayne High School
3Zoie PearsonAngola High School
4Chevi SainAngola High School
5Gloria JacksonNorthrop
6Mikayla HavisoinHomestead
Fin.Grace PulverCentral Noble High School
Fin.Desmond AlstonHomestead
Fin.Karla RamirezWayne High School

Click here to return to the main Martin Bison Tierneyment (Dwenger Novice) page

Program Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Jonathon SchroederBishop Dwenger

Click here to return to the main Martin Bison Tierneyment (Dwenger Novice) page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Luis Sosa Angola High School
2Tyrikka BaileyWayne High School
3Katelyn RiceAngola High School
4Lily PhillipsCentral Noble High School

Click here to return to the main Martin Bison Tierneyment (Dwenger Novice) page

United States Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Nile AdhamiCanterbury
1Lauren BertaHomestead

Click here to return to the main Martin Bison Tierneyment (Dwenger Novice) page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy