Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Denmark Viking Invitational - Event results

Click here to return to the main Denmark Viking Invitational page

Declamation

PlaceCompetitor(s)Team
1Kayla CainWaupaca
2Lauren BromanWrightstown High School
3Lily LaszewskiAmherst High School
4Autumn HeislerWaupaca

Click here to return to the main Denmark Viking Invitational page

Demonstration Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Ally GilmeisterAppleton East
2Chloe SawallAppleton East
3Jaden GibbonsWaupaca

Click here to return to the main Denmark Viking Invitational page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Kali Revai and Laura SaundersWaupaca
2Nathan Struble and Nolan StrubleAmherst High School
3Josalin Kumm and Tony KrebsbachAmherst High School
4Helena Lehman and Johanna LehmanWaupaca

Click here to return to the main Denmark Viking Invitational page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Thomas SmithWest Lafayette
2Jakob KoranWaupaca
3Tyler StearnsAppleton East
4Jaden GibbonsWaupaca
5Conner FoxWrightstown High School
6Jacob FreebergWaupaca

Click here to return to the main Denmark Viking Invitational page

Farrago

PlaceCompetitor(s)Team
1Akiwele Burayidi Oshkosh North
2Alesia MeulemansWrightstown High School
3Sophia HoltermanWrightstown High School
4Ashley EvansAppleton East
5Emiline CarpenterWinneconne High School
6Erin BernhardtDenmark High School

Click here to return to the main Denmark Viking Invitational page

Group Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Alexandra Smith, Erin Gretzinger and Jenny WittAppleton East
2Alesia Meulemans, Breanna Stanley and Morgan DiedrickWrightstown High School
3Jojo Peplinski, Kayla Peplinski and Rachel OstrowskiAmherst High School
4Kali Revai, Laura Saunders and Lylli SondrolWaupaca

Click here to return to the main Denmark Viking Invitational page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Thomas SmithWest Lafayette
2Brooke BandliSun Prairie
3Tyler StearnsAppleton East
4Matt MoorheadAppleton East
5Jodie WeylandWinneconne High School
6Abby PerketWaupaca

Click here to return to the main Denmark Viking Invitational page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Anna HerrmannAppleton East
2Corrin HazaertWrightstown High School
3Autumn HeislerWaupaca
4Lauren GilmeisterAppleton East
5Grace QuinnAppleton East

Click here to return to the main Denmark Viking Invitational page

Moments in History

PlaceCompetitor(s)Team
1Helena MarksAppleton East
2Max MindorffAppleton East
3Rachel BlankNeenah High School
4Lily LaszewskiAmherst High School
5Colby NimmerWaupaca

Click here to return to the main Denmark Viking Invitational page

Oral Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Alexandra SmithAppleton East
2Adelyn CarneyXavier
3Jodie WeylandWinneconne High School

Click here to return to the main Denmark Viking Invitational page

Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Stephanie KielWrightstown High School
2Anna TeerlinckXavier
3Grace NemecekWrightstown High School
4Jodie WeylandWinneconne High School

Click here to return to the main Denmark Viking Invitational page

Play Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Alex Martinez and Peter SieckAppleton East
2Georgia Mobley and Zoey KleiberWrightstown High School
3Anna Voster and Autumn SmetWrightstown High School
4Jordan Karch and Makayla NiggemanAmherst High School

Click here to return to the main Denmark Viking Invitational page

Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Ashley EvansAppleton East
2Anna HerrmannAppleton East
3Claire SawallAppleton East
4Kali RevaiWaupaca
5Arelis NievesAmherst High School
6Skielynn SpeesWrightstown High School

Click here to return to the main Denmark Viking Invitational page

Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Anna HerrmannAppleton East
2Myra BuelowWaupaca
3Claire SawallAppleton East
4Kaylea WhitmanWrightstown High School
5Kyle SmithAppleton East
6Maggie WeigtAppleton East

Click here to return to the main Denmark Viking Invitational page

Radio Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Matt MoorheadAppleton East
2Grant MathuWrightstown High School
3Nick KramerDenmark High School
4Carson BuechlerWrightstown High School
5Harleigh FirkusAmherst High School

Click here to return to the main Denmark Viking Invitational page

Solo Humorous Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Caden BerryWrightstown High School
2Chloe SawallAppleton East
3Beth BandliSun Prairie
4Riley DederingAppleton East
4Grant HortonOshkosh West High School
5Kirsten GregoryWaupaca

Click here to return to the main Denmark Viking Invitational page

Solo Serious Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Claire SawallAppleton East
2Alex MartinezAppleton East
3Ursa AndersonAmherst High School
4Kya MeunierNeenah High School
5Allie ZiegertAppleton East

Click here to return to the main Denmark Viking Invitational page

Special Occasion Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Peter SieckAppleton East
2Taylor KoltzWrightstown High School
3Colby NimmerWaupaca
4Amanda BarnesWrightstown High School
5Autumn HeislerWaupaca

Click here to return to the main Denmark Viking Invitational page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Chloe SawallAppleton East
2Beth BandliSun Prairie

Click here to return to the main Denmark Viking Invitational page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy