Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Andover Open Invitational - Event results

Click here to return to the main Andover Open Invitational page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Talon Krummel WalterPark
2Sana WazwazSpring Lake Park
3Matthew CampbellDuluth East
4Clara PedersonSt. Anthony Village High School
5Burukti HailuAcademy of Holy Angels
6Kaley LawrenceIrondale
Fin.Anna Svercl HetzerAnoka

Click here to return to the main Andover Open Invitational page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Maggie WuolletArmstrong High School
2Owen RileyAnoka
3Ian LimMaple Grove
4Riley SumnerAnoka
5Erica TeixeiraMaple Grove
6Muluk EltagSpring Lake Park
Fin.Jeffrey BauersBlaine High School
Fin.Nate LangnerAnoka

Click here to return to the main Andover Open Invitational page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Megan FritzOrono
2Autumn ZiermanDuluth Denfeld
3Hannah BartellSt. Francis
4Brooke HollowayAnoka
5Emma KoltesOrono
6Josh ArchibongSpring Lake Park
Fin.Bailee JonesAndover

Click here to return to the main Andover Open Invitational page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Alex Vimonkhon and Brad MadoreSt. Michael-Albertville
2Clarissa VanDale and Kaley LawrenceIrondale
3Austin Boreen and Donald BirttnenPark
4Isa Hatch and Sofie PapatolaSt. Anthony Village High School
5Jamie Dailey and Lily BergmanAnoka
6Anna Krieger and Nina BreherAcademy of Holy Angels
Fin.Jimmy O'Leary and Jocelyn ReiterAcademy of Holy Angels

Click here to return to the main Andover Open Invitational page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Danielle PetersonWatertown-Mayer High School
2Anna LauIrondale
3Kailee JohnsonDassel-Cokato High School
4Maddy BenidtSt. Anthony Village High School
5Amanda BranumPark
6Sara CronkDassel-Cokato High School
Fin.Carolyn FritzOrono

Click here to return to the main Andover Open Invitational page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Kevin JacobsonMaple Grove
2Jack SlavikAndover
3Cobin SzymanskiSt. Michael-Albertville
4Alexis WagenfeldBlaine High School
5Ashvin PidapartiMaple Grove
6Christa KellySo. St. Paul
Fin.Isabella ChavezOrono

Click here to return to the main Andover Open Invitational page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Sophia VaughnOrono
2Jenna ThiesOrono
3Alejandra TorresPark
4Thomas OhmannPark
5Abbie StertzDassel-Cokato High School
6Olma TadesseSt. Anthony Village High School
Fin.Ryan DavisSt. Michael-Albertville

Click here to return to the main Andover Open Invitational page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1April SaysithiSt. Michael-Albertville
2Grace PüstPark
3Kara SverclMaple Grove
4Grace AndersonAndover
5Charlotte DavieOrono
6Copper PetermeierDuluth East
Fin.Noah HofstedeCoon Rapids HS

Click here to return to the main Andover Open Invitational page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Victoria WhalenAndover
2Katie RobertsonIrondale
3Natalie BeverOrono
4Dzidedi AzumahChamplin Park
5Lillian AlbrechtSt. Michael-Albertville
6Dylan TessmerDassel-Cokato High School
Fin.Emma SaiceSt. Francis

Click here to return to the main Andover Open Invitational page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Charlotte RolfsMaple Grove
2Lucy AndersonAndover
3Madeline PetersonWatertown-Mayer High School
4Kevin JacobsonMaple Grove
5Grace MatsonAnoka
6Linda LubiPark
Fin.Isa HatchSt. Anthony Village High School

Click here to return to the main Andover Open Invitational page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Kiron CraytonWatertown-Mayer High School
2Kate DysartAcademy of Holy Angels
3Matthew CampbellDuluth East
4Will VolkCoon Rapids HS
5Danielle BlakeBlaine High School
6Emily BuiMaple Grove
Fin.Elizabeth KnutsonDassel-Cokato High School

Click here to return to the main Andover Open Invitational page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Alex ChunMaple Grove
2Ruby BriscoMaple Grove
3Shreya GolakotiMaple Grove
4Madeline PetersonWatertown-Mayer High School
5Isaiah WeberSt. Michael-Albertville
6Julie ZhaoPark
Fin.Faith Milon Park

Click here to return to the main Andover Open Invitational page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Lydia WhiteSt. Anthony Village High School
2Sierra BrummPACT Charter School
3Audrey WeckwerthDassel-Cokato High School
4Sophia SorensonPark
5Gracelynn FergusonWatertown-Mayer High School
6Lucia BrownAnoka
Fin.Leslie RiveraTartan High School

Click here to return to the main Andover Open Invitational page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy