Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Otter Orations - Event results

Click here to return to the main Otter Orations page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Nico CampoverdeEast Grand Forks
2Regan PetersonAlexandria Area High School
3Jaren SandbeckEast Grand Forks
4Luci BranselMorris
5Bailey BradfordCrookston
6Ben BrantnerCrookston
Fin.Lillian MarchPillager
Fin.Chloe MarlowCACGB

Click here to return to the main Otter Orations page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Jack AndersonPerham
2Grace KellyFergus Falls
3Lauryn SauerDilworth-Glyndon-Felton
4Jared EngPillager
5Abdisalan HawadleWillmar High School
6Vanessa SunderlandBreckenridge
Fin.Xyola HolmFergus Falls
Fin.Anya EckerleMorris

Click here to return to the main Otter Orations page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Linnea FrenchCrookston
2Lauren OseienFergus Falls
3Dannika GeorgePerham
4Reagan MeyerUNC
5Eden PhillipsAlexandria Area High School
6Sydney HeidWillmar High School
Fin.Audrey DorweilerCACGB
Fin.Sophie HovdenPelican Rapids High School

Click here to return to the main Otter Orations page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Carl Johnson and Max JohnsonFosston/Bagley Speech Team
2Drew Severtson and Maddi Haguen Dilworth-Glyndon-Felton
3Ayva Fultz and Brandyn GillundFergus Falls
4Dacia Backstrom and Gretchen GenochPerham

Click here to return to the main Otter Orations page

Extemporaneous Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Quinn PlumleyEast Grand Forks
2Beka NokesUnderwood
3Lydia MeierWillmar High School
4Meghan CerneyMinnewaska
5Karmen SperrMorris
6Caitlin GrimesBattle Lake Speech Team
Fin.Rory SauerPerham
Fin.Samantha TosseCACGB

Click here to return to the main Otter Orations page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Jacob SchoenbornDilworth-Glyndon-Felton
2Gage StrombergPelican Rapids High School
3Raeanne FrostBattle Lake Speech Team
4Sam JordanMorris

Click here to return to the main Otter Orations page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Jackson GunvalsonAlexandria Area High School
2Emma SaulsburyWest Central Area
3Olivia MooneyThief River Falls
4Amelie McCloudThief River Falls
5Bralynne DrevlowThief River Falls
6Tyler TrebenbachDilworth-Glyndon-Felton

Click here to return to the main Otter Orations page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Emma MarfellUnderwood
2Jace HansonFosston/Bagley Speech Team
3Victoria ProulxCrookston
4Eva KimballMinnewaska
5Alyssa KlassenMinnewaska
6Aiden WarneThief River Falls
Fin.Kaitlyn Pederson Minnewaska
Fin.Ashleigh KruseThief River Falls

Click here to return to the main Otter Orations page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Maggie CronkHenning HS
2Mary GrotbergFergus Falls
3Vrunsi PatelWillmar High School
4Rachel GulerPelican Rapids High School
5Merrick MeyerBreckenridge
6Makia KrippnerAlexandria Area High School
Fin.Tyler BissWest Central Area
Fin.Paige RourkePerham

Click here to return to the main Otter Orations page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1McKalya BuchwitzDilworth-Glyndon-Felton
2Jazmin RichterEast Grand Forks
3Lydia IsaacsonUNC
4Mackenzie FitznerCACGB
5Abby QuickThief River Falls
6Lillian StueveCACGB
Fin.Sara HansenUnderwood
Fin.Alexa KathWillmar High School

Click here to return to the main Otter Orations page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Caitlin GrimesBattle Lake Speech Team
2Sage ChristiansenBattle Lake Speech Team
3Katie HajicekEast Grand Forks
4Emily RubbelkePillager
5Grace TiffanyUnderwood
6Kiana Anderson Fosston/Bagley Speech Team
Fin.Kira JohnsonPerham
Fin.Olivia MooneyThief River Falls

Click here to return to the main Otter Orations page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Madi WarneDilworth-Glyndon-Felton
2Lauren OseienFergus Falls
3Sydney SpessardDilworth-Glyndon-Felton
4Lauren SchreaderPerham
5Reegan WeitnauerDilworth-Glyndon-Felton
6Moira FitzsimmionsPelican Rapids High School
Fin.Myra NelsonAlexandria Area High School
Fin.Brynn OlsonThief River Falls

Click here to return to the main Otter Orations page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Sydney HagenMinnewaska
2Sonja MadsenWillmar High School
3Sara HoffmanMorris
4Victoria ProulxCrookston
5Josh CurryMinnewaska
6Lizzy YoungPark Christian
Fin.Grace RamesDilworth-Glyndon-Felton
Fin.Isaiah StetzBreckenridge

Click here to return to the main Otter Orations page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy
Of course I still love you!