Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

MSHSL 6AA Section Tournament - Event results

Click here to return to the main MSHSL 6AA Section Tournament page

Creative Expression

PlaceCompetitor(s)Team
1Andrew SternWayzata
2Ryan LippertEden Prairie
3Davey RiversEden Prairie
4Zeph KaffeyBenilde-St. Margaret
5Leo DriessenBenilde-St. Margaret
6Angi LinEden Prairie
Fin.Hugo LindsayBenilde-St. Margaret
Fin.Ashley ClemensOrono

Click here to return to the main MSHSL 6AA Section Tournament page

Discussion

PlaceCompetitor(s)Team
1Seth Colbert-PollackMinneapolis Southwest
2Andy HudlowBenilde-St. Margaret
3Megan HaakonsonBenilde-St. Margaret
4Disha ManvikarEden Prairie
5Joseph MartinoBenilde-St. Margaret
6Libby GrygarBenilde-St. Margaret
Fin.Jheel GosainWayzata
Fin.Arhan SalunkeWayzata

Click here to return to the main MSHSL 6AA Section Tournament page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Jack EllisOrono
2Sophia GiovanisOrono
3Jon MehlhausEden Prairie
4Brandon BanksBenilde-St. Margaret
5Natalie CummingOrono
6Lauren EckhoffOrono
Fin.Katie KlineEden Prairie
Fin.Kurt McCahertyOrono

Click here to return to the main MSHSL 6AA Section Tournament page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Nathaniel Larson and Piper Shatz-AkinMinneapolis Southwest
2Courtney Nelson and Hannah CowanArmstrong High School
3Jackie Lawyer and Jimmy YoungblutBenilde-St. Margaret
4Mary Pat Ross and Ronan BrewBenilde-St. Margaret
5Anika Pai and Ben FoxEden Prairie
6Annabelle Ludwig and Camille RamosEden Prairie
Fin.Eva Birkholz and Felicia PetersonArmstrong High School
Fin.Macy Rooney and Molly KeadyBenilde-St. Margaret

Click here to return to the main MSHSL 6AA Section Tournament page

Extemp Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Heena ShahEden Prairie
2Nikita MenonEden Prairie
3Madhura PradhanEden Prairie
4Mallory DudraOrono
5Amie StagerEden Prairie
6Abbie VandenEindeOrono
Fin.Neha UpadhyayaWayzata
Fin.Payton TurnerBenilde-St. Margaret

Click here to return to the main MSHSL 6AA Section Tournament page

Extemp Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Parker BrezaBenilde-St. Margaret
2Lily RenMinneapolis Southwest
3Shreyas SonbarseEden Prairie
4Chase CarlsonEden Prairie
5Ken HanEden Prairie
6Carson FredricksonOrono
Fin.Henry BirdBenilde-St. Margaret
Fin.Ben KosvicMinnetonka

Click here to return to the main MSHSL 6AA Section Tournament page

Great Speeches

PlaceCompetitor(s)Team
1Molly EldevikBenilde-St. Margaret
2Bernardo SandovalEden Prairie
3Katie MarusichBenilde-St. Margaret
4Chetana GuthikondaEdina
5Hanna Rose HarbisonOrono
6Claire SongEden Prairie
Fin.Julia BrownEden Prairie
Fin.Leah SchmittEdina

Click here to return to the main MSHSL 6AA Section Tournament page

Humorous Interp

PlaceCompetitor(s)Team
1Josie RossBenilde-St. Margaret
2Madison SeeleyEdina
3Ellie OstvigOrono
4Priyanka ShettyEden Prairie
5Lillie McAdamsDeLaSalle High School
6Graham BullOrono
Fin.Saee PatilWayzata
Fin.Alex WuEdina

Click here to return to the main MSHSL 6AA Section Tournament page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Emma Lorraine VandenEindeOrono
2Wyatt JonesOrono
3Mengdi LouEden Prairie
4Crystal ChangEden Prairie
5Sophia WolfBenilde-St. Margaret
6Cari SpencerOrono
Fin.Michelle ChangEden Prairie
Fin.McKenzie PearsonOrono

Click here to return to the main MSHSL 6AA Section Tournament page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Zeinab HussenEden Prairie
2Andy BaranOrono
3Isha AggarwalEdina
4Sarah KarelsBenilde-St. Margaret
5Ariana SongEdina
6Sarah LetscherBenilde-St. Margaret
Fin.Jacqui TheisenBenilde-St. Margaret
Fin.Mackenzie DavisEden Prairie

Click here to return to the main MSHSL 6AA Section Tournament page

Poetry

PlaceCompetitor(s)Team
1Tina LiuEden Prairie
2Zip KaffeyBenilde-St. Margaret
3Teagan WolfBenilde-St. Margaret
4Anna LippertEden Prairie
5Sarah StefanikEdina
6Hadley BeckstrandBenilde-St. Margaret
Fin.Paige GoedderzWayzata
Fin.Fiona HanleyMinneapolis Southwest

Click here to return to the main MSHSL 6AA Section Tournament page

Prose

PlaceCompetitor(s)Team
1Parker RothOrono
2Carly Spotts-FalzoneWayzata
3Varun KamathEden Prairie
4Maddie DumlerOrono
5Elizabeth MaddockOrono
6Gracia SeeleyEdina
Fin.Pranav NambiarEden Prairie
Fin.Glenna GreerBenilde-St. Margaret

Click here to return to the main MSHSL 6AA Section Tournament page

Storytelling

PlaceCompetitor(s)Team
1Rachel TrippEden Prairie
2Ben GilesEden Prairie
3Jesse BissenOrono
4Izze RossiterDeLaSalle High School
5Abigail StoeszArmstrong High School
6Patrick BaumgartnerDeLaSalle High School
Fin.Celine CummingOrono
Fin.Natasha WagnerBenilde-St. Margaret

Click here to return to the main MSHSL 6AA Section Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2020 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy