Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Upstate Eight Conference Tournament - Event results

Click here to return to the main Upstate Eight Conference Tournament page

Dramatic Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Jackie Fabiszak and R.J. BradleyWest Chicago H.S.
2Colin Whittaker and Ritesh BhambhaniMetea Valley
3Evan Ghislin and Sam WitzBartlett
4Haley Broughton and Vruti VenkatesanMetea Valley
5Eileen Campbell and Kenzie FahnestockSouth Elgin
6Annie Chen and Paul RistecaBartlett
Fin.Andrew Prozorovsky and Virginia GramarossoNeuqua Valley

Click here to return to the main Upstate Eight Conference Tournament page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Brittany NelomsLarkin
2Erin NewmanSt. Charles East
3Eileen CampbellSouth Elgin
4Erika OllerMetea Valley
5Jackie FabiszakWest Chicago H.S.
6Gretchen MetzgerSouth Elgin
Fin.Matt LoftusWest Chicago H.S.
Fin.Shreya SridharaNeuqua Valley
Fin.Madison MohnsMetea Valley

Click here to return to the main Upstate Eight Conference Tournament page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Mikey MartinezBartlett
2Max SmithWest Chicago H.S.
3Daniel StromLarkin
4Chris DannerMetea Valley
5Andrei PatanoSt. Charles East
6Matt BrentGeneva
Fin.Ani SivaramanNeuqua Valley

Click here to return to the main Upstate Eight Conference Tournament page

Humorous Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Armond Anderson and Stephanie SorichMetea Valley
2Emilija Morkunaite and Hannah MasurMetea Valley
3Evan Morales and Mackenzie SammethNeuqua Valley
4Jody Holtz and Mutaz AbdinSt. Charles East
5Daniel Speckels and Selena GroverNeuqua Valley
6Erin McKenna and TJ FarrellGeneva
Fin.Kyle Benshoof and Oliwia NazarukElgin-Streamwood Co-Op

Click here to return to the main Upstate Eight Conference Tournament page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Colin WhittakerMetea Valley
2Natalie PearNeuqua Valley
3Natalie PayneBartlett
4Victor VyletaLarkin
5Delyla MezaLarkin
6Jeana BrownWest Chicago H.S.
Fin.Sevan TamazianNeuqua Valley

Click here to return to the main Upstate Eight Conference Tournament page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Noah WatkinsWest Chicago H.S.
2Daniel StromLarkin
3Chris DannerMetea Valley
4Anjali DaveNeuqua Valley
5Greg DieterSt. Charles North
6Alyssa ScaminaciBartlett

Click here to return to the main Upstate Eight Conference Tournament page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Amina SahibousidqMetea Valley
2Janki PatelBartlett
3Hannah KolanoBartlett
4Maddie DouglasGeneva
5Nikita VarshneyMetea Valley
6Alesa ChabbraNeuqua Valley

Click here to return to the main Upstate Eight Conference Tournament page

Oratorical Declamation

PlaceCompetitor(s)Team
1Vruti VenkatesanMetea Valley
2Jeong-Mee Mok-MorrisonLarkin
3Stephanie WeismanBartlett
4Lily NwanesiNeuqua Valley
5Ben Skipor West Chicago H.S.
6Andrea WingetBartlett
Fin.Sierra RaheemWaubonsie Valley

Click here to return to the main Upstate Eight Conference Tournament page

Original Comedy

PlaceCompetitor(s)Team
1Zach HonerNeuqua Valley
2Simon MerhebBartlett
3Haley BroughtonMetea Valley
4Joseph BeatySouth Elgin
5Sean LukeNeuqua Valley
6Emily FriedmanWaubonsie Valley

Click here to return to the main Upstate Eight Conference Tournament page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Sarah MogytychSouth Elgin
2Fernando VillaWest Chicago H.S.
3Ashvini Kartik-NarayanMetea Valley
4Isabel LohmanMetea Valley
5Tess PrenderghastSt. Charles North
6Sabah SattlarLarkin

Click here to return to the main Upstate Eight Conference Tournament page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Grace MabulayMetea Valley
2Stephanie SorichMetea Valley
3Emma NovitskiWest Chicago H.S.
4Sarah TurnerElgin-Streamwood Co-Op
5R.J. BradleyWest Chicago H.S.
6Mathew AbaldeStreamwood

Click here to return to the main Upstate Eight Conference Tournament page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Kenzie FahnestockSouth Elgin
2Katherine AckleyStreamwood
3Hailey LaariBartlett
4Annie ChenBartlett
5Zandra Starks West Chicago H.S.
6Ethan St. GermainMetea Valley
Fin.Dylan StumpWest Chicago H.S.

Click here to return to the main Upstate Eight Conference Tournament page

Radio Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Jack GillespieWest Chicago H.S.
2Surbhi SarupNeuqua Valley
3J.J. KimWaubonsie Valley
4Janki PatelBartlett
5Hannah CoxMetea Valley
6Priya ShahBartlett

Click here to return to the main Upstate Eight Conference Tournament page

Special Occasion Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Trena WilsonMetea Valley
2Maddie DouglasGeneva
3Stephanie TomMetea Valley
4Arushi PanwarWaubonsie Valley
5Stephanie WeismanBartlett
6Maddie HayesSouth Elgin
Fin.Aneri BrahmbhattElgin-Streamwood Co-Op

Click here to return to the main Upstate Eight Conference Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2020 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy