Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Downers Grove South Varsity Invitational - Event results

Click here to return to the main Downers Grove South Varsity Invitational page

Dramatic Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Jimmy McDermott and Kit FitzgeraldProspect
2Colleen Bruton and Dean PapadopoulosSandburg
3Erik Thomas and Janessa ColquittSouthland College Prep
4Carl Seibel and Kaeley ClarkOak Lawn
5Jennifer Wadas and Maddie HaarWarren Township
6Allison Hemingway and Chloe ZatorskiMunster High School

Click here to return to the main Downers Grove South Varsity Invitational page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Georgette VossBuffalo Grove
2Kathleen HollieThornwood
3James FarquharsonProspect
4Lexi NogulichGlenbard West
5Cecelie EilerFreeport H.S.
6Fletcher PetersDowners Grove North

Click here to return to the main Downers Grove South Varsity Invitational page

Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Colette BareGlenbard West
2Steven ChunHinsdale Central
3Charlie StarkDowners Grove North
4Julia CouillardDowners Grove South
5Michael LauerMarian
6Safia HattabElk Grove

Click here to return to the main Downers Grove South Varsity Invitational page

Humorous Duet Acting

PlaceCompetitor(s)Team
1Jackson Dockery and Presleigh RennerHinsdale Central
2 Ben Marshall and Kit FitzgeraldProspect
3Reese Richardson and Zach KennedyDowners Grove South
4Ian Grant-Funck and Ryan AlmerWheaton North
5Anthony Zucco and Dillon TartagliaNeuqua Valley
6Arlind Kolimja and Matt LusaSandburg

Click here to return to the main Downers Grove South Varsity Invitational page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Maddie CorgiatWheaton Warrenville South
2Deiarah WrightSouthland College Prep
3Andrew PittmanProspect
4Rohan ChatterjeeMunster High School
5Nick MartinezShepard
6Peyton TinderMunster High School

Click here to return to the main Downers Grove South Varsity Invitational page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Sarah KingsburyNeuqua Valley
2Leeana SkubyShepard
3Tori WuNaperville Central
4Moyo AbionaSandburg
5Parth PatelHuntley
6Ateeq RehmanHinsdale South

Click here to return to the main Downers Grove South Varsity Invitational page

Informative Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Divya SurabhiHinsdale Central
2Tushar DwivediNeuqua Valley
3Andrew YohananDeKalb
4Tajesvi BhatNeuqua Valley
5Afreen YasinOak Lawn
6Libby MorrisHinsdale Central

Click here to return to the main Downers Grove South Varsity Invitational page

Oratorical Declamation

PlaceCompetitor(s)Team
1Bella DanusiarWheaton North
2Georgette VossBuffalo Grove
3Catherine MojsiewiczFenton
4Jada ScottShepard
5Daniel Ira FooksonGlenbrook South
6Vanessa CopelandDowners Grove South

Click here to return to the main Downers Grove South Varsity Invitational page

Original Comedy

PlaceCompetitor(s)Team
1DeAngelo DavisMarian
2Reese RichardsonDowners Grove South
3Jon MurphyWheaton Warrenville South
4Malik BibbieSouthland College Prep
5Andrew PittmanProspect
6Eli HamiltonDeKalb

Click here to return to the main Downers Grove South Varsity Invitational page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Laura AkourisOak Lawn
2Beth KoehlerWheaton Warrenville South
3Norah FlahertyOswego H.S.
4Ben TobiasDowners Grove North
5Leah WankWheaton North
6Alison ElzingaShepard

Click here to return to the main Downers Grove South Varsity Invitational page

Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Maddie CorgiatWheaton Warrenville South
2Erik ThomasSouthland College Prep
3Colleen HustonHoffman Estates H.S.
4Vivian RebaMunster High School
5Jacob DenenbergGlenbrook North
6Quinn BrewerNeuqua Valley

Click here to return to the main Downers Grove South Varsity Invitational page

Prose Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Allison HemingwayMunster High School
2Malachi HurndonThornton
3Palak PatelHuntley
4Tom LallyDowners Grove North
5Megan MageeHononegah
6Maddie MitchellWaubonsie Valley

Click here to return to the main Downers Grove South Varsity Invitational page

Radio Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Divya SurabhiHinsdale Central
2Ashley YongHinsdale South
3Alex JohnsonWheaton Warrenville South
4Hannah ThompsonDowners Grove North
5Shaan KeswaniHinsdale Central
6Mikey RuizHomewood-Flossmoor

Click here to return to the main Downers Grove South Varsity Invitational page

Special Occasion Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Grace Houghton-LarsenGlenbard West
2Riaz GillaniGlenbrook South
3Jon MurphyWheaton Warrenville South
4Jocelyn Billheimer Marian
5Emily DahowskiDowners Grove South
6Toni AdeyemiHinsdale Central

Click here to return to the main Downers Grove South Varsity Invitational page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy