Home     LIVE!     Features     Order     Calendar     Results     Your account     Manager login         

Chagrin Falls Tournament - Event results

Click here to return to the main Chagrin Falls Tournament page

2-Person Policy Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Michelle Johnston and Tyler BewleyEdison
2Bridget Coburn and Elle KuivilaHathaway Brown
3Derrick Adamany and Noah VeresGilmour Academy

Click here to return to the main Chagrin Falls Tournament page

Dramatic Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1London ChristianSolon
2Celeste WeiseOlmsted Falls
3Nisha MalhotraSolon
4Max WolffEdison
5Lauren LangChagrin Falls
6Mads O'BrienKenston

Click here to return to the main Chagrin Falls Tournament page

Duo Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1dan mccarthy and Dylan WaickmanSt. Ignatius
2Madison Kilbride and Matt FujitaEdison
3Jaime Rotsky and Kyle CohenBeachwood
4Angela Holecko and Leah WindahlBerea-Midpark
5Annie Xin and Prianka PaiSolon
6Jennifer Rosenburg and Marissa AppleSolon

Click here to return to the main Chagrin Falls Tournament page

Humorous Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Bryn Alexander Gilmour Academy
2Meghan PavithranSolon
3Jessie GillBeachwood
4Nick Redding Gilmour Academy
5Maddy MasarykHathaway Brown
6Gabby BoyceEdison

Click here to return to the main Chagrin Falls Tournament page

Impromptu Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Meredith TaylorHighland
2Sabrine DjemilBrecksville Broadview Heights
3Khouloude AbboudHathaway Brown
4Sunder SaiBrecksville Broadview Heights
5Andy LiSolon
6Kevin RosenthalSolon

Click here to return to the main Chagrin Falls Tournament page

International Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Ojas SatheSolon
2Julia RossLaurel School
3Michael LuoSolon
4Dhiksha BalajiHathaway Brown
5Riya JagetiaHathaway Brown
6David KramerSolon

Click here to return to the main Chagrin Falls Tournament page

Lincoln Douglas Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Stuart ArbuckleHighland
2Drake WithersHighland

Click here to return to the main Chagrin Falls Tournament page

Oratorical Interpretation

PlaceCompetitor(s)Team
1Holden MaschariEdison
2Aly KolbergGilmour Academy
3Ian AdamsRocky River
4Moly Fagan Gilmour Academy
5Kasey WoomerMagnificat
6John BernerSt. Ignatius

Click here to return to the main Chagrin Falls Tournament page

Original Oratory

PlaceCompetitor(s)Team
1Liz EderSolon
2Megan ZuponLaurel School
3Vincent HwangSt. Ignatius
4Seth ScheetzHighland
5Adrija ChaturvediSolon
6Claire DelzellLaurel School

Click here to return to the main Chagrin Falls Tournament page

Prose/Poetry Reading

PlaceCompetitor(s)Team
1Ashley TerryVermilion
2Alex DeWittSt. Ignatius
3Becky FaragSolon
4Madison Mc Dowell Gilmour Academy
5Amber BrydGilmour Academy
6Victoria SulloRocky River

Click here to return to the main Chagrin Falls Tournament page

Public Forum Debate

PlaceCompetitor(s)Team
1Humzah Quereshy and Will WalkerUniversity School
2Liz Schmidt and Madeline AnichHighland

Click here to return to the main Chagrin Falls Tournament page

United States Extemporaneous Speaking

PlaceCompetitor(s)Team
1Caroline VenieroLaurel School
2Pam KellerOlmsted Falls
3Rachel AndersonLaurel School
4Tiffany LiSolon
5Ryan HuangUniversity School
6Kylene YeSolon

Click here to return to the main Chagrin Falls Tournament page

SpeechWire Tournament Services - Copyright 2004-2019 Ben Stewart. All Rights Reserved. Terms of use - Privacy and Security Policy